Tiny House (Vagon Ev) Nedir?

Tiny House Nedir? (Vagon Ev)

Birçok ülkede yaygın olarak görülen ve özellikle de minimal bir yaşam sürmeyi amaçlayan kişiler tarafından sıklıkla tercih olunan Tiny House tipi evler, yani vagon tarzındaki evler, sağladıkları kolaylıklar ve farklı konseptleri ile tercih olunmaktadır. Birçok ülkede, özellikle gezmeyi ve yeni yerler görmeyi sevenler tarafından tercih edilen bu ev konsepti, maliyet olarak sağladığı avantajlar ile de birçok kişinin tercihi olmaktadır.

Başlıca olarak minimal bir yaşam sürmeyi hedefleyenlerin tercih ettiği bu ev konsepti, küçük yapısı ile belirli sayıda eşyaya ev sahipliği yapabilmektedir. Bu da standart evlerdeki birçok eşyanın, bu ev tipinde bulundurulamayacağı manası gelmektedir. Bu yüzdendir ki Tiny house tipi evler, az eşya ile yaşamaya alışık ve hevesli kişilerin gözdesi olmaktadır.

Fakat sadece minimal bir yaşam için değil, yeni yerler gezmek ve görmek için de eşsiz bir seçenek olan bu ev tipi, sağladığı avantajlar ile seyahat etmesini seven kişi ve özellikle çiftlerin de tercihi olmaktadır. Yeni yerler gezmek ve görmek isteyenlerin, düşük bir maliyet ile karavan tipi bir hayat yaşamasına olanak tanıyan bu ev tipi, ayrıca sağladığı ek avantajlar ile de birçok kişinin dikkatini çekmektedir.

Tiny House Konseptini Ünlü Kılan Nedir?

Özellikle Amerika’da popülerleşen ve giderek dünyaya yayılan bu ev tipi, 2007 ekonomik krizi ile beraber Amerikalılar için eşsiz bir seçenek oluşturmuştu.

Çünkü bu ev tipi, hem maliyet olarak oldukça uygundu, hem de birçok yönetmelik dahilinde edinilmesi daha kolaydı. Bu yüzden o yıllardaki birçok kişi tarafından tercih olunmuşlardı.

Bugün ise daha çok minimal bir hayat yaşamak ve gezerek yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bu ev tipi, sadece Amerika’da değil tüm dünyada tercih ediliyor.

Bu Konseptin Ülkemizdeki Tercih Oranları Ne Durumda?

Genellikle yabancı ülkelerde tercih olunan bu ev tipi, geçtiğimiz 5 yıl içerisinde giderek popülerleşmeye başlamış ve ülkemizde de tercih olunur hale gelmiştir. Şuan birçok firma tarafından da imal edilen bu ev tipi, özellikle ülkemizdeki genç çiftlerin tercihi olmakta ve bu ev tipini tercih edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Neden Tiny House Evler?

Tercih edilmeleri için birçok neden ve avantaj sunan bu evler, özellikle taşınabilir ve istenilen şekilde konumlandırılabilir olmalarından dolayı tercih edilmektedir. Bununla beraber maliyet açısından da oldukça avantajlı olmaları, bu evlerin birçok düşük bütçeli kişi tarafından tercih edilmesine sebep olmaktadır.

Tiny House Sahibi Olmak için Hangi Özelliklere Sahip Olmalısınız?

Siz de Tiny house evlerden birine sahip olmak ve bu evlerde yaşamak istiyorsanız, bu yaşam tarzına uygun bir bünyeye sahip olmalı ve belirli özellikleri taşıyor olmalısınız.

Bu tip evleri tercih etmek isteyenlerde aranan ilk özellik, minimal bir yaşama uygun olmaları ve az eşya ile yaşayabilir olmalarıdır. Ayrıca bu ev tipini tercih ederek, bu tarz bir yaşam sürmek isteyenlerin, freelance olarak sürdürülebilir bir işe de sahip olması, maddiyat açısından ilerleyen dönemlerde problem yaşanmaması için oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak kişilerin, ufak da olsa bir birikime sahip olmaları, olası sorunların önüne geçmeleri için yardımcı olacaktır.

Tiny House Evlerin Avantajları Neler?

Giderek popüler hale gelen bu ev tipi, kullanıcılarına birçok avantaj sunmaktadır. Sunduğu avantajlar ile tercih edilirliği giderek artan bu evler, ülkemizde de giderek popüler bir hale gelmektedir.

İşte Tiny House, yani vagon evlerin avantajları şunlardır;

  • Modüler olmaları,
  • Maliyetlerinin ve bakım maliyetlerinin düşük olması,
  • İstenilen şekilde yerinin değiştirilebilmesi,
  • Birçok temel eşyayı, sorunsuz bir şekilde içerisinde barındırabilmesi,
  • İstenilen şekilde dizayn edilebilmesi, modifiye edilebilmesi.

Başlıca avantajları bu şekilde olan vagon evlerin, daha birçok farklı avantajı da bulunmaktadır.

Tiny House Evlerin Dezavantajları Neler?

Bu evlerin birçok avantajı bulunduğu gibi, çeşitli dezavantajları da bulunmaktadır. Tiny House tipi evlerin başlıca dezavantajı ise, Karayolları yönetmeliğine uygun olarak yapılmaları ve kullanılmalarının gerekli olmasıdır.

Ayrıca ülkemizde tip1 karavan olarak geçen bu evlerin, çeşitli yasal sınırlar içerisinde oluşturulması ve düzenlenmesi gerekmektedir. Bu yüzden Tiny House bir ev edinmeden önce, gerekli yasal mevzuları bilmeniz faydalı olacaktır.

Bunlar dışında Tiny House evlerin bir diğer dezavantajı ise, etkili bir yatırım aracı olmamalarıdır. Birçok kişi ev edinirken yatırım amacında olduğundan dolayı, bu ev tipine de aynı amaç ile yönelebilmektedir. Fakat bu tip evler, yatırım amacıyla değil, yaşam amacıyla tercih olunmalıdır. Çünkü Tiny house evler, satın alındıktan sonra değerini korumakta, ek bir değer kazanmamaktadır.

Nasıl Bir Tiny House Edinirsiniz?

Eğer siz de bu tarz bir yaşama uygun olduğunuzu düşünüyor ve hayatınızı bu şekilde geçirebileceğiniz düşünüyorsanız, kolaylıkla bir Tiny house, yani vagon ev edinebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, ülkemiz sınırları içerisinde bu hizmetleri veren firmaları araştırmak ve kendileri ile iletişime geçmek.

Daha sonrasında ise bütçeniz ve istekleriniz doğrultusunda bir vagon ev satın alabilir & imal ettirebilirsiniz. Vagon evi satın aldıktan sonra ise, diğer gerekli işlemleri yapmanız ve aracı hazır hale getirmeniz gerekecektir.

Tüm işlemleri tamamladıktan ve evinizi tamamen hazır hale getirdikten sonra, maddi olarak ve bir o kadar da mental olarak hazır hale gelmelisiniz. Tüm bunlardan sonra ise vagon evinize yerleşebilir ve gönlünüzce bir yaşam sürmek için ilk adımı atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir