Tiny (Vagoon) House’da Yaşamak İçin Herhangi Bir Yasal İzin Almamıza Gerek Var Mıdır?

Tiny (Vagoon) House’da Yaşamak İçin Herhangi Bir Yasal İzin Almamıza Gerek Var Mıdır?

Son yıllarda popülerliği artan Tiny House evler büyük ilgi görüyor. Ev, ofis ya da iş yeri gibi amaçlarla kullanılan bu konutların aynı zamanda ruhsatı, plakası ve karayolları çıkış izni bulunuyor.

Çekme karavan statüsünde olan bu evlerde yaşamak isteyenler için bütün prosedür firma tarafından düzenlenir. Ruhsatı da olduğu için araç park edilebilen her yerde Tiny (Vagoon) House kullanılabilir.

Tiny (Vagoon) House’da yaşamak için yasal izin gerekmediği gibi Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne de tabi değildir. Çünkü bu konutlar bir motora sahip değildir. Fakat kara yollarında hareket edebilmeleri için muayenesinin usule uygun olarak yapılmış olması gerekir. Eğer Tiny ( Vagoon) House ile Karayolları’na çıkılmayacaksa plakanın trafikten çekilmesi tavsiye edilir.

Noter huzurunda plaka iptal edilince yıllık muayeneye gitme mecburiyeti de ortadan kalkar. Tiny (Vagoon) House’ın herhangi bir araziye koyulması da ekstra yasal sorumluluk gerektirmez. Yapı olarak değil de Karayolları yönetmeliğine uygun bir araç olarak üretildiği için park alanı olan her yere koyulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir