Tiny House’un Vergisi Ne Kadar?

Tiny House’un Herhangi Bir Vergisi? Veya Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Kadar?

Tiny (Vagon) House son yıllarda dünyada çok rağbet gören taşınabilir evler Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı. Bu evler şehir hayatından yorulan, pahalı evlerin aidat, kira gibi harcamalarından kurtulmak isteyen kişilerin doğa içinde basit bir hayat yaşama isteğinden ortaya çıkmıştır.

Bu evler küçük olsa da bir ev içinde ihtiyaç duyulan her türlü eşya ve konforu barındırır. Tabiatın en güzel yerlerinde imar iznine, tapuya gerek kalmaksızın yaşamayı sağlar.

Tiny(Vagon) House İçin Motorlu Taşıt Vergisi ödenir mi?

Tiny (Vagon) House’un bir motoru olmadığı için motorlu taşıtlar sınıfına girmez. Bu nedenle motorlu taşıtlar vergisi ödemeye gerek yoktur. Ayrıca 750 kg üstü karavanların periyodik olarak muayeneye girmesi gerekmektedir. Çekme karavan çekmek için çeki demirinin araç ruhsatınıza işlenmesi gerekmektedir.

Tiny (Vagon) House ile karayollarında sürekli seyir yapılıyorsa taşıyıcı araç gibi rutin muayenelerinin yapılması gerekir. Ancak uzun süre sabit bir yerde kalınacaksa muayene masraflarından kurtulmak için noter vasıtası ile plaka trafikten sildirilebilir. Plaka trafikten silindiği takdirde muayene gereği de ortadan kalkacaktır. Tiny(Vagon) House için başkaca bir vergi ödeme gerekliliği de yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir