Tiny House’u Herhangi Bir Araziye Koymak İçin İmar İzni Gerekli Mi?

Tiny House’u Herhangi Bir Araziye Koymak İçin İmar İzni Gerekli Mi?

Tiny House’lar kullanım açısından kullanıcılara konfor sağlayan yapılardır. İlk başlarda Amerika’da başlayan bu akım insanların şehrin karmaşıklığından ve tüketim çılgınlığından kurtulup doğayla iç içe bir yaşam sürme isteğinden doğmuştur. Son derece kurulumu basit mühendislik harikası yapılardır.

Avantajları fazla olan bu yapıların enerjiden, paradan ve zamandan tasarruf etmesi yadsınamayacak derecede fazladır. Tiny House gezmeye meraklı insanlar için de bir alternatif olup minimalist yaşamın olmazsa olmazları arasına girmiştir. Herhangi bir geziye çıkarken yanınıza alabileceğiniz ve adeta kaplumbağa gibi evinizin yanınızda olması, kalacak yer ve konaklama parası ödemeyecek olmanız da avantajları arasındadır.

Tiny House  çekmek için dört çekerli bir araca sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yanında 4×4 arabalar da işinizi görmenize fazlasıyla yetecektir. Tiny House yasal olarak ‘karavan’ tipli bir araç olup Karayolları yönetmeliğinde üretilir. İmar Kanunu ise yapıların planına, fen ve çevre şartlarına uygunluğunu sağlayan bir kanundur.

Tiny House ise bir yapı olmayıp Karayolları bünyesinde bir araç niteliğinde görünmektedir. Bu sebeple Tiny House herhangi bir araziye koyulduğunda bir yapı değil park edilmiş bir araç sıfatında görülmektedir. Bunun için izin gerekmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir