TAKS KAKS nedir? Emsal ne demek?

TAKS KAKS nedir? Emsal ne demek?

TAKS, KAKS ve Emsal terimlerini emlak sektöründe inşaat alanında sıklıkla duyuyoruz bu yazımızda size bu terimleri net ve anlaşılır bir şekilde izah etmeye çalışacağım.

TAKS: Açılımı Taban Alanı Kat Sayısı anlamına gelir. Bir binanın taban alanının, arsanın en çok ne kadarını kaplayabileceğini gösterir.

KAKSKat Alanı Kat Sayısı demektir. “Emsal” ile aynı anlamdadır. Bir binanın kat alanları toplamının, arsa alanına göre en çok ne kadar olabileceğini gösterir.  

TAKS ve KAKS (emsal) tapu parsel sorgulama işlemleri sırasında kontrol etmeniz gereken önemli değerlerdir. Özellikle yatırım amaçlı gayrimenkul alımlarından önce binanın arsası ve üzerine yapılabilecek yeni binanın maksimum kullanım alanını bilmek çok önemlidir.

TAKS nedir?

Taks, taban alanı kat sayısı teriminin kısaltmasıdır. Bir binanın taban alanının, bina arsası içinde en çok ne kadar yer kaplayabileceğini gösterir. Bir inşaatın maksimum taban alanı, imar planı üzerinde yazan taks değeri ile arsa metrekaresinin çarpımı ile bulunur. Örneğin bir imar planı üzerinde bir parsel için “taks = 0,2” ibaresini görülüyorsa, oraya yapılacak binanın tabanı arsa alanı x 0,2 değerini geçemez.

Örnek taks hesaplama

Taks değeri 0,3 olan 2000 metrekarelik bir arsa için taban alanı hesaplaması aşağıdaki gibidir.

Taks0,3
Arsa alanı2000 m2
Bina taban alanı600 m2

Örnekteki arsaya inşa edilebilecek en geniş bina taban alanına ulaşmak için taks ve arsa alanı değerleri birbiri ile çarpılır: 0,3 x 2000 = 300 m2 değerine ulaşılır.

KAKS nedir?

Kaks, bir arsaya yapılabilecek toplam net inşaat alanını belirler. Kat alanı kat sayısı teriminin kısaltmasıdır. Kaks ve emsal aynı anlama gelir. Bir arsanın alanı ile imar planı üzerinde yer alan kaks değerini çarparak o arsaya yapılabilecek maksimum net metrekare inşaat alanı (yani dairelerin toplam alanı) hesaplanabilir. Her bir kattaki zemin alanlarını toplayarak toplam kaskı elde edebilirsiniz.

Örnek KAKS hesaplama

Örneğin Kadıköy’de yatırım amaçlı aldığınız, 1500 m2 arsa üzerine inşa edilmiş bir binanın kentsel dönüşüm sonrasında yıkılınca arsasına maksimum kaç metrekare inşaat yapılabileceğini merak ediyorsanız aşağıdaki hesabı kullanabilirsiniz.

Kaks2,07
Arsa alanı2000 m2
Net inşaat alanı4140 m2

Yukarıdaki hesapta Kadıköy’de 2018 yılı için geçerli kaks (emsal) değeri olan 2,07 ile arsa alanı çarpılır ve arsa üzerine 3105 m2 net inşaat alanı yapılabileceği görülür. Bu rakam kaks (emsal) hesabına girmeyen ortak alanlar dışarıda bıraktıktan sonra kalan yapılabilecek net inşaat alanıdır.

Emsal ne demek?

Emsal Emlak sektöründe KAKS ile aynı anlama gelir. Günlük kullanımda KAKS’a göre biraz daha yaygın kullanılır. Örnegin Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki arsanın KAKS’ı yerine emsali kaç seklinde de sorulabilir.

Taks kaks değerleri tapu sorgulama yaparken neden önemli?

Bilinçli bir yatırım için finansal okuryazarlık dışında teknik bilgilerinde önemli olduğunu düşünüyoruz bu sebeple alacağınız malın değeri hesaplanırken taks ve Kaks değerleri önemlidir.

Yapılmış bir gayrimenkulün ise ilerde sorunlar doğurmaması için arsa üzerindeki konumu ve taks kaks değerleri doğru bir şekilde olmak zorundadır. Tapu sorgulama ile yazımız için tıklayınız.

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir