Prefabrik Evlerin 7 Avantajı

Prefabrik Evlerin 7 Avantajı


    Teknolojinin hızla gelişmesiyle daha hızlı kurulum ve bununla birlikte daha düşük maliyet gerektiren prefabrik yapılar Türkiye’de de artmakta bununla birlikte bu konu ile alakalı yeterli malzeme ve teknik donanım bilgisi içeren Türkçe kaynağın olmadığını gördük prefabrik ev araştırmasında olan ve bu konular ile alakalı aklında sorular bulunan kişilerin şüphelerini  gidermek amaçlı bu yazıyı oluşturuyoruz.

    Öncelikle prefabrik yapı imalat sahasında bir yapının çeşitli bileşenlerinin bir araya getirilmesi ve bu alt montajların inşaat şantiyesinin bulunduğu yere taşınması uygulamasıdır.

    Prefabrik yapıların kalitesiz dayanıksız olduğu iddiası en başta gelen kanı bunun sebebi genelde düşük maliyet ile satılan mimari ve mühendislik açıdan yetersiz prefabrik evler  bu algıya rağmen prefabrik yapıların birçok avantajı var.Bu makalede, prefabrik yapıların hem işletmeler hem de müşteriler için sunduğu avantajlar değerlendirilmektedir.

Düşük İş Gücü

Binanın birçok bileşeni fabrikada tamamlandığından, nihai şantiye çevresinde kamyon trafiği, ekipman ve malzeme tedarikçileri önemli ölçüde daha azdır. Bu, gürültü, kirlilik, atık ve diğer yaygın tahriş edici maddelerden muzdarip geleneksel iş sahalarının bozulmasını azaltır. İnşaata yönelik bu modern yaklaşım, üretkenlik için çok daha verimli bir atmosfer sağlar ve şantiyelerde tipik olan gereksiz dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırır.


Çevre Dostu

Türkiye 2018 yılında dünya üstünde en çok beton dökülen ülke sıralamasında birinci sıradadır. Bir inşaat mühendisi olarak ilk duyduğumda bende inanmamıştım gerekli linkleri aşağıya bırakıyorum. Çevreye duyarlı olmanın bizim ve gelecek nesiller için önemli olduğunu düşündüğüm için bu kısmıda eklemek istiyorum yeşil ev konusunda ilgili olanlar diğer yazılarımızı okuyabilir.


Modüler yapı genellikle enerji verimliliği ve sürdürülebilir yapı için avanajlıdır. Geleneksel inşaat yöntemleri, daha fazla israfa yol açan ekstra malzemeler gerektirir. Bununla birlikte, prefabrik alt montajlar bir fabrikada inşa edildiğinden, ekstra malzemeler geri dönüştürülebilir. Bu, geleneksel bir şantiyeden doğrudan bir çöp sahasına doğrudan atık gönderme konusunda önemli bir gelişmedir. Betonarme binalara oranlara kimyasal salıım oranı çok daha düşüktür dilendiği  takdirde özel malzeme seçimleriyle minimale indirilebilir.İnşaat sektöründe yeşil teknolojinin faydaları hakkında daha fazla bilgi için

Fiyat Avantajı

      Prefabrik yapı inşaatın en büyük avantajlarından biri fiyat konusudur. Özel yapım parçaların dışında, prefabrik veya modüler yapı pahalı gibi görünse de, durum böyle değildir. Modüler yapı, tüm bütçeleri ve fiyat noktalarını hedefleyerek uygun fiyatlı bir seçenek oluşturur. Prefabrikasyon üreticileri genellikle malzeme tedarikçilerinden toplu indirimler alırlar ve bu da bir inşaat projesinin maliyetine düşer. Modüler yapı, güvenilir olmayan yükleniciler ve verimsiz personel olasılığını da ortadan kaldırır. Ayrıca, inşaat süresindeki azalma inşaat finansman maliyetlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir.

Esneklik

Modüler yapı kolayca sökülebilir ve farklı alanlara yerleştirilebilir. Bu, hammadde talebini önemli ölçüde azaltır, harcanan enerjiyi en aza indirir ve toplam süreyi azaltır. Ayrıca, modüler yapı, yapının iç ve dış tasarımında sizin fikirlerinizede imkan tanıyara yapının tasarımında kişisellik sağlar. Prefabrik yapı üniteleri farklı alanlarda kullanılabildiğinden, estetiği hemen hemen her bina tipiyle harmanlanabilir.

Düşük Hata Oranı

Prefabrik yapı kontrollü bir imalat ortamında yapıldığından ve belirtilen standartları takip ettiğinden, yapının alt montajları tek tip bir kaliteye inşa edilecektir. Şantiyede inşa edilen yapılar, değişen beceri seviyelerine ve bağımsız yüklenicilerin programlarına bağlıdır. Bunların hepsi, verilen yapının işçiliğine ve genel kalitesine katkıda bulunur. Prefabrikasyon ile, her bir alt montaj hava şartlarına dayanıklı bir fabrikada deneyimli bir ekip tarafından inşa edilir ve tüm süreç boyunca çoklu kalite kontrolleri yapılır. Binanın bazı bileşenleri, bina tipine uygunluğu sağlamak için hassas makine ekipmanı kullanılarak inşa edilmiştir.

Düşük Süre

Taşınabilir konstrüksiyonun, sahadaki konstrüksiyona göre çok daha az zaman alır. Birçok durumda, prefabrikasyon geleneksel yapıya kıyasla 4 te 1 daha az zaman alır. Bu, daha iyi ön planlama, yerinde hava faktörlerinin ortadan kaldırılması, taşeron zamanlama gecikmeleri ve aynı anda birden çok parça inşa edilebildiğinden daha hızlı üretimden kaynaklanmaktadır. Daha kısa inşaat süreleri, inşaat şirketlerinin aynı anda birden fazla proje üstlenmesine olanak tanıyarak, işletmelerin tüm odak ve kaynaklarını bir kerede bir veya birkaç projeye koymak yerine büyümelerine olanak tanır.

Güvenlik

Montaj, dayanım testleri yapılmış malzemeler  tarafından statik ve dinamik açıdan birleşme kurallarına uygun olarak  fabrika kontrollü bir ortamda oluşturulduğundan, nem, çevresel tehlikeler ve kir ile ilgili problemler için daha az risk vardır. Bu, şantiyede bulunanların yanı sıra bir projenin nihai sahiplerinin hava durumu ile ilgili sağlık risklerine maruz kalma olasılığının daha düşük olmasını sağlar. Ayrıca, bir kapalı inşaat ortamı, kazalar ve diğer yükümlülükler için çok daha az risk oluşturmaktadır. İşçiyi işyerinde yaralanmadan koruyan katı  işlemler ve prosedürler vardır. Bir şantiyede, güvenlik çok önemli olmasına rağmen, işçiler hava ile ilgili koşullara, değişen zemin koşullarına, rüzgara ve sahadaki diğer etkenlere maruz kalmaktadır.

Sürdürülebilir

Prefabrik yapıların popülaritesinin devam etmesi devam edecek, bunun yanında endüstriyel yapılar , hızlı kurulum gereken afet, salgın, savaş gibi durumlarda ciddi gelişmeler görüleceğini düşünüyorum. Bu seçeneği tercih eden müşteriler, yüksek kaliteli, daha hızlı, düşük maliyetli ve çevre dostu bir şekilde yararlanabilirler. Ayrıca, inşaat şirketleri yakında hem iş hem de müşteri ilişkilerinden faydalanarak modüler inşaat süreçlerine yatırımlarını artırabilir. Prefabrik yapı son derece uygulanabilir bir seçenek olduğunu kanıtlıyor ve üretim teknolojisi gelişmeye devam ettikçe, faydalarının ve avantajlarının gelecekte artmasını bekliyoruz.


Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir