Prefabrik Evlerde Ses Yalıtımı

Prefabrik Evlerde  Ses Yalıtımı

Prefabrik Evlerde  Ses Yalıtımı Nedir?

Özellikle kentleşmenin plansız yürüdüğü bölgelerde, gürültü insan sağlığına ve konforuna zarar veren etkenler arasındadır. Çevredeki bir fabrikanın çıkardığı rahatsız edici sesler, havaalanı çevresindeki yerleşim bölgesinde duyulan şiddetli gürültü, satıcı sesleri, trafik sesleri, komşudan gelen konuşmalar insanlar tarafından farklı dozlarda gürültü olarak algılanarak, rahatsız edici olabilir. Konforumuz açısından istenmeyen, rahatsız edici bir durum olan gürültü, verdiği bu rahatsızlığın yanı sıra bireyler üzerinde, psikolojik, fizyolojik ve performans yönünden olumsuz etkiler de yaratır. Gürültü, davranış bozuklukları, çalışma verimindeki düşüş, duyma kayıpları, kulak çınlamaları ve bazı psikolojik hastalıkların nedeni olabilir. 4 Araştırmalar, sürekli 55 dB mertebelerindeki gürültünün, sinirlilik, saldırganlık ve uyku düzensizlikleri yarattığını göstermektedir. Uzun süreler yüksek gürültü düzeyi ile karşı karşıya kalındığında beyin adrenalin salgılayarak, vücut “savaşma” konumuna geçmekte ve sonuçta psikolojik sorunlar ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Üstelik gürültü sonucu oluşan işitme kayıplarının ilaçla veya cerrahi bir müdahale ile tedavisi bulunmamaktadır.

 

Gelişen inşaat teknolojileri ile birlikte yapı elemanlarında yüksek dayanım ve hafif malzeme kullanımı daha da yaygınlaştı. Bu sistemlerin bir çok avantajının yanı sıra ses konusunda dezavantajları olduğu bir gerçek.  Fakat ses yalıtımı konusunda gelişen teknolojiler bu konuda hassas olan müşterilerimizin ihtiyacını giderme konusunda yeterli olmaktadır.

Ses yalıtımının prefabrik evler için istendiği takdirde proje kısmında detaylandırılması sonrasında uygulamanın mümkün olmadığı kısımlar için son derece önemlidir.

Bu sebeple prefabrik evlerinize konfor ve katma değer oluşturacağını düşündüğümüzden  ses yalıtımında kaliteli ve bilimsel çalışmalarla teyit edilmiş yöntemler ile teslim yapılmaktadır.

 

1-Prefabrik Yapıların Zemininde Ses Yalıtımı

Zeminde ses yalıtım malzemeleri dubleks (iki katlı) prefabrik konutlarda ve prefabrik  okul, prefabrik hastane, gibi, gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken alanlarda ve ayrıca çevreye yaydıkları gürültünün önlenmesi gereken yüksek ses düzeyine sahip jeneratör, hidrofor, kalorifer dairesi gibi alanların  etkileyebileceği zeminlerde uygulanır. 

Ses yalıtım malzemeleri, ses ve gürültü şiddetinin yoğunluğuna, uygulanacak mahallin

durumuna ve yalıtım malzemesinin cinsine göre beş gruba ayrılmaktadır.

Bunlar; Mineral Yünler (Cam yünü, taş yünü), Polietilen, Kauçuk Köpüğü, Ahşap

Yünü ve Poliüretan malzemelerdir.

 

2- Prefabrik Yapı Duvarlarında Ses Yalıtımı

Prefabrik konut yapılarında  yol kenarı, sanayi yakını yahut yakında bulunan gürültü seviyesine göre duvar içlerinde buna uygun ses yalıtım malzemeleri seçimi yapılır .Bunun dışında odalar arası ses engellemesi yapmak amacıylada yüksek kalite ve düşük desibel geçirgenliğine sahip malzemeler ile kaplama yapılır aşağıda duvalarda kullandığımız ses yalıtım malzemelerini görebilirsiniz.

3- Tavanlarda Ses Yalıtımı

Prefabrik yapılarda , ticari amaçla yapılan modüler yapılarda , prefabrik  hastaneler  vb. yapılarda ses yalıtımı gereksinimlerinin karşılanması için  tavanlarda metal profiller kullanılarak yapılan uygulamalardır. Bu uygulamalarda tavan ve metal konstrüksiyon alt yüzeyine monte edilen iç yüzey kaplamaları (alçı levha, ahşap yünü vb.) kütleleri ile ses geçişine karşı koyarken, metal konstrüksiyona yerleştirilen açık gözenekli ses yalıtım malzemelerinden (mineral yünler, poliüretan esaslı süngerler, vb.) ise yay görevi görmektedir. Ses yalıtımı yapılacak mekânın yüksekliğine bağlı olarak uygulamalar; boşluksuz veya askı elemanları ile gereken miktarda boşluk bırakılarak olarak gerçekleştirilebilir. Özellikle prefabrik konut gibi kat yüksekliğinin sınırlı olduğu mekânlarda boşluksuz uygulamalar tercih edilmektedir.

 

4- Prefabrik Evlerde ve Tesisatlarda Kullanılan Ses Yalıtım Malzemeleri

 

Camyünü: İnorganik bir hammadde olan silis kumunun, yüksek basınç altında 1200 Cº – 1250 Cº de ergitilerek, ince eleklerden geçirilip elyaf haline getirilmesi sonucu oluşturulan açık gözenekli bir malzemedir. Darbe sesi ve hava doğumlu seslerin yalıtımında kullanılan ve A sınıfı yanmaz olan camyünü; güneşin mor ötesi ışınlarından etkilenmez. Ses yalıtımı uygulamalarında; cam tülü veya kraft kağıdı kaplı şilteler ve özel kaplamalı (PVC, Dekoratif Cam Tülü gibi) veya kaplamasız camyünü levhalar kullanılabilir.

Taşyünü: İnorganik bir hammadde olan bazalt ve diabez taşlarının 1350-1400°C sıcaklıklarda, ince eleklerden geçirilip elyaf haline getirilmesi sonucu oluşturulan açık gözenekli bir malzemedir. Darbe sesi ve hava doğumlu seslerin yalıtımında kullanılan ve A sınıfı yanmaz olan

Ahşap yünü (WW): Ahşap talaşının belirli bir bağlayıcı ile sıkıştırılarak levha halinde değişik yoğunluklarda 460-650kg/m3 üretilen açık gözenekli bir yalıtım malzemesidir. Hava doğumlu seslerin yalıtımında kullanılan ve yangına tepki sınıfı B-s1 d0 olan ahşap yünü; güneşin mor ötesi ışınlarından etkilenmez.

Yumuşak Poliüretan Köpüğü: Poliüretan köpüğü; poliol ile ona uygun izosiyanatın belirli oranlarda karıştırılarak elde edilen elde edilen karışımın bir kabartıcı yardımıyla kalıp içerisinde genleştirilmesi ile üretilirler. Kabartıcılar ya poliol sisteminin içerisinde önceden katılır veya uygulama sırasında karıştırılır. Kabartıcı miktarı arttırılarak daha fazla genleşmenin 8 sağlanması ile düşük yoğunluklu yumuşak poliüretan köpüğü elde edilir. Hava ve katı doğuşumlu seslerin yutulmasında kullanılan poliüretanın yangına tepki sınıfı D, E veya F’dir. Poliüretan güneşin mor ötesi ışınlarına karşı hassastır.

Melamin Köpüğü: Üre ve formaldehit’in ısı ve basınç altında karıştırılması ile elde edilen melamin reçinesinin bileşenleri, malzemeye istenen formun verilebilmesi için kalıba dökülür. Kalıp içerisinde basınç altında tutulan karışım polimerize olmaya başlar ve içeriğinde bulunan suyu serbest bırakarak kararlı hale geçer. Polimerizasyon işleminin tamamlanması ile düşük yoğunluklarda düz veya piramit desenli açık gözenekli ürünler elde edilir. Hava doğumlu seslerin yalıtımında kullanılan melamin köpüğünün yangına tepki sınıfı B-s1 d0’dir.

Polietilen Köpüğü (PEF): Ekstürüzyon metoduyla, boru veya levha şeklinde üretilen polietilen esaslı malzemelerdir. Dinamik sertliklerinin düşük olması nedeniyle darbe kaynaklı seslerin yutulmasında kullanılan ve yangına tepki sınıfı D veya E olan polietilen köpüğü; güneşin mor ötesi ışınlarına karşı hassastır.

 

 

 

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir