Prefabrik Evler Nasıl Isınır? Prefabrik Ev Isıtma Sistemleri

Prefabrik Evler Nasıl Isınır? Prefabrik Ev Isıtma Sistemleri

       Prefabrik evlerde en çok sorulan sorulardan biri Prefabrik ev ısınır mı?  Prefabrik ev nasıl ısınır ?  oluyor.  Prefabrik evlerin genel olarak ısınmayacağı kanısı doğru değildir bununla birlikte diğer bir konu
       Prefabrik Evlerde Isı Yalıtımıdır bu konu ile ilgili yazımızıda okursanız daha faydalı olacaktır.
    Isı yalıtımı bütçeniz ve ısıtma sistemi seçeneğinize ve prefabrik evi kullanım alanınıza prefabrik evi kullanım tarihlerinize göre ısıtma seçenekleriniz değişmektedir.
    Örneğin prefabrik evinizi hobi evi olarak yaz aylarında haftasonu kullanmayı düşünüyorsanız ısıtma seçenekleri ve yalıtım maliyetleri buna göre seçilebilir.
Diğer bir örneğimizde dağlık rakımı yüksek bir alana kurulan prefabrik evimizde yalıtım ve ısıtma tercihlerinin bu hususta ayrı değerlendirilmesi gerekmektedir.
Yazlık alanlarda kurulan prefabrik evlerimizde yalıtım ve ısıtma dışında hava sirkülasyonuna önem verilmeli ve bu şekilde düşük maliyetler ile soğutma sağlanabilmektedir.
    Genel olarak konuyu anlattığımı düşünerek ısıtma sistemlerine değineceğim İlk olarak tüm ısıtma sistemlerini artısı ve eksisiyle ele aldıktan sonra evlere uygun olarak şahsi fikrimi belirteceğim

    Günümüz teknolojisi geliştikçe ısınma sistemlerinde alternatifler artmaktadır. Farklı yakıt türleri ile çalışabilen ısıtma sistemlerinin bun bağlı olarak verimlilik, kullanışlılık ve sürdürülebilirlikleri değişmektedir.
Çoğu zaman kullanıcılarımız nostaljik yöntemleri tercih etmekle birlikte modern sistemlerinde kullanıldığı olmaktadır. Şömine sobalar ile ısınmanın yanında nostaljik görüntüsü sebebiyle de tercih edilebiliyor ve buna ilave olarak merkezi ısıtma sistemleriyle prefabrik evin tamamını ısıtan bir sistem tüm odaların ısıtılması için birçoğumuzun tercih ettiği yöntemlerin başında geliyor.

Odun, Kömür Ve Şömine Tipi Isıtma


    Birbirinden farklı şömine ve yeni tasarım soba sistemleri prefabrik evlerde güzel bir dekorasyon ve insanların şehir yapılarında sıkıldığı betonarme ve soğuk yapıyı bir nebzede olsa kıran sistemlerdir. Evin kullanım amacına göre tek başına yeterli olup olmayacağı ayrı bir husustur. Kömür, odun gibi malzemeler yandıklarında havaya karbondioksit ve karbonmonoksit gibi zehirli gazlar salgılarlar. Bu sebeple her birini yeşil ev olarak gördüğümüz prefabrik evlerde bu konuda tüketime dikkat edilmesini istiyoruz. Bunun yanı sıra soba ve şöminelerin gereken odun ve kömür ihtiyacı için bir depolama alanı ve temizlik sürecinin biraz daha zahmetli olduğunu belirtmek isteriz. Prefabrik evlerimizde kullanılabilecek şömine ve soba sistemlerini aşağıda görebilirsiniz.


Doğal Gazlı Merkezi Isıtmalar

    Doğalgaz diğer yakıtlara göre yandığında kül bırakmaz havaya karbonmonoksit ve kükürt içerikli bileşenler salgılamaz renksiz ve kokusuz ve verimliliği yüksek bir gazdır bu sebeple doğalgaz altyapısının bulunduğu illerde doğalgaz hattı öncelikle tercih sebepleri arasında bulunmalıdır.
Kurulum kolaylığı ve güvenliğin yanı sıra pratik bir şekilde kullanıma başlanabilir prefabrik evlerimizde başlıca ısıtma, sıcak su elde etme ve pişirme amaçlı kullanılır. Bireysel kullanımda ise şu seçenekler söz konusu olabilir: Sadece ısınma amacıyla (doğalgaz sobası, kat kaloriferi), ısınma ve sıcak su elde etme amacıyla (kombi, boylerli kat kaloriferi), ısınma, sıcak su elde etme ve pişirme amacıyla (kombi, boylerli kat kaloriferi ve ocak için çıkış).
Prefabrik evlerde doğal gazın avantajları
1- Her zaman kullanıma hazır olması
2- Stok gerektirmemesi
3- Verimli ve birincil enerji kaynağı olması
4- Taşıma kayıpları, nakliye ve temin yeri olmadan düşük maliyet ile kullanıcıya ulaşması
Doğalgaz depolama yeri gerektirmez, böylece binalarda boş alanlar elde edilir. Doğalgaz kullanıldıktan sonra ödenir, önceden ödeme gerektirmez. Doğalgaz ekonomiktir. Zaman ve iş gücü tasarrufu sağlanır.

Elektrikli merkezi ısıtıcılar

Güneş Enerjili Su Depoları
Güneş enerjisi en büyük ısı kaynaklarından biridir. Bu amaçla üretilen paneller sayesinden panellere gelen güneş enerjisi soğurulur ve bu sistemde ortaya çıkan enerji . Suya aktarılarak su ısıtılır bu ısıtılan su dilediğimiz alanlarda ev ısıtması, duş gibi hizmetler için kullanılabilir.
Türkiye güneş enerjisi kullanım potansiyeli yüksek olan ülkeler arasındadır.
Yapılan prefabrik evin ihtiyaçlarına, kullanım zamanına ve lokasyonuna göre güneş enerjisi ile ısıtma ve ya sıcak su kullanımına göre planlanabilir panellerin kurulum maliyeti yüksek olsada güneş enerji kazanlarının maliyeti düşüktür. İlk etapta maliyeti biraz yüksek olmasına rağmen, kısa süre içinde kendini amorti edecektir.

 

Isı Pompaları
Isı enerjisi, ısı pompası ülkemizde yeni gelişmeye başlamaktadır. Oysaki evlerimizde ısı pompası çalışma prensibi ile aynı mantığın ürünü olan buzdolabı, klima ve derin dondurucu gibi cihazlar kullanılmaktadır. Söz konusu cihazların çalışma mantığı ısıyı taşıma prensibine dayandığından bu cihazlar, ısı pompası başlığı altında toplanabilirler. Isı pompasının yakın bir gelecekte ülkemizde de yaygınlaşması kaçınılmaz bir sonuçtur.
Isının düşük sıcaklık seviyesinden yüksek sıcaklık seviyesine aktarılması için, dışarıdan sisteme verilmesi gereken bir enerjinin olması zorunludur. Isı pompalarında bu enerji mekanik, elektrik veya termal olarak karşılanmaktadır.

Isı Pompaları genel olarak villa, ev, otel, iş yerlerinin ısıtılması ve soğutulması için kullanmaktadır. Bu sistem aynı zamanda havuz ısıtması ve sıcak su ihtiyacınızı da karşılayabilmektedir. Fosil yakıtlardan tamamıyla bağımsız olarak çalışan ısı pompaları, herhangi bir emisyon açığa çıkarmadan çalışır. Bu sayede kombi ve klima yerine tek bir cihazla tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu sistem doğa dostu olmasının yanı sıra %78’e varan tasarruf sağlamaktadır. Yüksek fiyat nedeniyle sık tercih edilmemektedir.

Sıvı yakıtlı merkezi ısıtma sistemleri

Sıvı yakıtlar, genellikle ham petrolden elde edilen akıcı ve ısıl değeri yüksek yakıtlardır. Isıtma tesislerinde kullanılan ve en çok bilinen cinsleri motorin, marin dizel oil ve fuel-oil’dir. Konutun balkon ya da teras gibi açık havada olan bir kısmında yakıt tankı kurulur ve yakıt bittikçe tank doldurtulur, içeride bir odada ise aletin kendisi bulunmaktadır. Oldukça maliyetli bir sistemdir ve açıkçası yeni çıkan alternatif ısınma sistemleri ile eskisi gibi rağbet görmemektedir.


LPG’li merkezi ısıtıcılar

LPG’li sistemler de sıvı yakıtlılar gibi yüksek maliyetller oluşturan ısıtma sistemleridir. Genelde bahçeli, müstakil evler için daha uygundurlar. Yakıt tankı genelde bahçeye gömülür. Maliyeleri oldukça yüksek ve verimi de diğer seçeneklere göre oldukça düşük olduğundan dolayı tavsiye etmiyoruz fakat özel sebep gerektiren prefabrik konutlarda kullanımı mümkündür. Günümüzde kullanım oranı düşüktür.


Su ısıtma alternatifleri

Termosifon, sıcak su elde edilen kazanlı ve borulardan bir sitemdir. Fransızca kökenli bir kelimedir. Termosifonlar en az elli en fazla ise seksen litre sıcak su kapasitesine sahiptir. Üç farklı termosifon modeli bulunmaktadır; bunlar standart, LED’li ve dijital model termosifonlardır. Elektrik ile çalışan termosifonlar doğalgaz boylerine göre daha çok enerji tüketimine neden olur ancak doğalgazın olmadığı ya da merkezi kalorifer sistemine bağlı olmayan seçenekler arasında tercih edilmelidir. LPG’li şofbenlere göre daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Isıtma Sistemleri ile ilgili kişisel yorumumuz:


      Öncelikle bütçe ve ekonomik sebepleri göz önünde bulundurarak doğalgaz imkanı olan bölgelerde doğalgazı tavsiye ediyoruz buna ilave olarak prefabrik ev sahipleri nostaljik bir sebeple şömine yahut soba istiyorlar bahçe evi havası ve iç dizaynda hoş bir görüntü sağlaması sebebiyle şömine ve soba modellerinide öneriyoruz. Güneş enerjisi ve verimlilik açısından en azından sıcak su sistemlerinde güneş ısısı kullanımını destekliyoruz.
Doğalgaz bulunan prefabrik evlerde tercihe göre yerden ısıtma sistemi biraz daha masraflı olsada en iyi ısıtma sistemidir.
Doğalgaz bulunmayan prefabrik evlerde müşterilerimizin tercihine kullanıma ve bölgenin hava şartlarına bağlı olarak elektrikli ısıtıcılar (klima) yahut sıcak su dolaşımı olan sobalar tercih edilmektedir.

 

 

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir