Prefabrik Evler Bakım Gerektirir Mi?

Prefabrik Evler Bakım Gerektirir Mi?


     Son yıllarda betonarme yapılara güzel bir alternatif olarak prefabrik evler revaçta. Bu durumun çeşitli sebepleri var. Özelikle düşük fiyat ve hızlı kurulumun yanında .Beton binaların estetikten uzak tekdüze görüntüleri kullanıcıları prefabrik evlere yöneltmekte .
Betonarme, ahşap evler gibi prefabrik yapılarda da kullanım ömrünün uzaması için bakım yapılması gerekmektedir. Betonarme yapıların yüksek bakım maliyetine ve ahşap evlerde bakım işçiliğinin zor olmasına oranla prefabrik evlerin bakımı kolaydır. Prefabrik Evlerde belli statik hesaplamalara göre imal edilmekte olup çelik yapılar ile birlikte birlikte çalışan birçok malzeme bulunmaktadır. Sıcaklık katsayıları birbirinden farklı olan malzemelerin sıcaklık farklarında oluşabilecek küçük çatlaklar oluşabilmektedir. Bu çatlaklar slikon malzemeleri ile kapatılabilir.Bu alanlara su bazlı boyalar ile tamirat yapılabilir.


Prefabrik Evlerde Boya


    Prefabrik Evlerinizin iç ve dış duvarlarının boyasını betonarme evler gibi istediğiniz renkte boyayabilirsiniz. Dış cephelerde silikon esaslı dış cephe boyası uygulanabilir. İç cepheler için ise su bazlı kullanılması sağlıklı olacaktır.

    İnsan eli ile yapılan her şeyin kullanımı dâhilinde mutlaka bakım aşamasından geçmesi gerekmektedir. Günümüzdeki binaların çoğu şuan betonarme özelliğe sahip olsa bile belirli bir kullanım ömrü sonunda maalesef kullanılabilirliğini yitirebilmektedir. Prefabrik evler de aynı şekilde günümüzde barınma ihtiyacını karşılayan yapılar arasında bulunmaktadır. Üstelik betonarme bir evden daha ekonomik şartlarda üretilebilmekte ve daha estetik görünümlere sahiptir.

  Prefabrik evler hafif çelik iskelet sistemleri üzerine panellerin birleştirilmesi ile oluşturulmaktadır. Bu çelik sistemler sıcaklığı bağlı olarak uzun vadede günlük ısı farkları ile ısınıp soğuyarak bağlantıların zayıflama ihtimali olmaktadır. Ciddi bir risk taşımamakla birlikte tamiri hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

 Bununla birlikte bu genleşmelerden kaynaklı ufak çatlaklarda oluşabilmektedir. Bu çatlaklar silikon ile kapatılabilir.

 

.

 

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir