Prefabrik Ev Nedir

Prefabrik Nedir ? Prefabrik Ev Nedir ?

Bir prefabrik yapı bir, prefabrik imalat yöntemleri kullanılarak  birleştiren malzemelerden yapılmış bir yapıdır. Prefabrik yapıyı oluşturmak için  fabrikada üretilen bileşenlerden veya yerinde taşınan ve monte edilen parçalardan oluşur.

Prefabrik Evlerin Tarihi

     İnsanlar yerleşik yaşama geçtikleri halde birçok sebeple  farklı yerlere göç etmesi gerekmiştir. Yeni yerlerin keşfi yada kolonileşme gibi faktörler etkilemiş bunların yanı sıra kimi zaman savaş kimi zaman ticari sebepler ile olan bu taşınmaların sonucunda prefabrik yapı sektörü gelişmiş ve dünya genelinde hızla yaygınlaşmıştır. Satılan ürünün tarihi gelişimi ve mühendislik çalışmalarınında önemli olduğunu düşündüğümüzden bu yazıyı müşterilerimiz için yazmaya karar verdik.

Prefabrik İlk Yapı

    Prefabrik  yapıların tarihi incelendiğinde ilk olarak eski  kitaplarda geçtiğini görüyoruz  1160-1170 yılları arasında Fransa bölgesinde yaşayan Norman topluluklar tarafından kullanıldığı kaynaklarda geçmektedir. Bu toplulukları kit şeklinde parçaları birleştirerek kale oluşturdukları belirtilmektedir.

İngilizce kaynaklarda göçebe (nomad) topluluklara değinirken Türk göçebe yaşamıyla alakalı içerik sınırlı sitemizde bununla alakalı bir yazı ilerleyen tarhilerde yayınlanacaktır.

    Prefabrik yapıların  16. yüzyılda  Hindistan bölgesinde de kullanıldığına dair yazılı kaynaklar bulunmaktadır.

 

    Günümüzde prefabrik yapıların ilkleri olarak kabul gören yapıların bir çoğu kolonileşme faaliyetleri süresince Avrupalı devletlerin diğer kıtalara kurduğu yapılar olarak görünmektedir.  İngilizlerin Amerika kıtası keşfiyle başlayan yerleşmede  1624 yılında inşa edilen prefabrik evler bulunmaktadır.

    Aynı yapıların  Batı Hint Adaları’nda taşınabilir hastane olarak 1801 yılında kullanıldığını kaynaklarda geçmektedir.

    İngiliz göçmenler 1837 tarihlerinde Avustralya bölgesinde  parçaları İngiltere’den  sevk edilen ve bir araya getirilen bir ev inşa etti.

1855’de Kırım Savaşı sırasında ahşap materyallerden beş ayda 1000 yataklı Renkioi Hastanesi yapıldı.

    Prefabrike evler özellikle yeni bir yaşam alanı olan ve hızla göç alması sebebiyle  ABD de  çok fazla tercih edilmeye başlandı  Prefabrik Evler 1908’de Amerika Birleşik Devletleri’n de posta siparişi ile prefabrik ev satın alınabiliyordu.

    Prefabrik konutların  ciddi anlamda tercih edildiği ve daha düşük parça ile hızlı şekilde taşınmasının öneminin anlaşıldığı alan savaşlar oldu  İkinci Dünya Savaşı sırasında askeri personel için yaşam,sağlık ve güvenlik sebebiyle ciddi anlamda prefabrik yapıya ihtiyaç doğdu. Birleşik Krallık’ta, 1945 ile 1948 arasında 156.000’den fazla prefabrik ev inşa edildi. II. Dünya Savaşı’ndan 1948’e Amerika Birleşik Devletleri’nin işgal gücü için Almanya’da 5.000’in üzerinde prefabrik ev inşa etti.  Hem savaş sırasında hemde avrupada savaş sonrası yıkılan yapılar yerine hızlı bir şekilde prefabrik evler kuruldu. Prefabrik evler çocuklu ailelere göre tasarlandı  2 adet oda tuvalet, banyo ve mutfaktan oluşan bu evler o dönem çok konforlu ve standartların üstünde sayılıyordu.

     İlerleyen teknolojik ve mühendislik çalışmalar ile prefabrik evler sıklıkla kullanılmaya başladı bunun yanısıra lojistik sektöründeki gelişmeler yerinde imalat yerine düşük maliyetli prefabrik evlerin farklı ülkelerden ithalatına sebep oldu. Firmamız dünya genelinde bir çok ülkeye prefabrik yaşam alanları inşa etmekte olup yerli konutlarımızda müşterilerimize kaliteli yaşam alanlarını en makul fiyatlar ile sunabilmeyi hedeflemektedir.

.

 

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir