Prefabrik Ev için Ruhsat Gerekli mi ?

Prefabrik Ev için Ruhsat Gerekli mi ?

Önceki yazımızda imarsız alanlara prefabrik ev yapımı ile ilgili konulara değindik. Bu yazımızda imarlı arsalarımız ve imarsız fakat yol kenarında bulunan arazilerimize prefabrik ev yapımında gerekli evrak ve resmi kurum işlerine değineceğiz.
İlgili kanunlarda yer alan maddelere göre arsanıza inşa edeceğiniz konutun betonarme, ahşap, çelik ,taş veya prefabrik olması bir farklılık göstermemektedir. Bu yapıların hepsi için inşaat ruhsatı alınması gerekmektedir.
Prefabrik evlerin bu ruhsat aşamasındaki avantajı prefabrik evi satın alacağınız firmanın ürüne ait mimari, statik ve tesisat projelerinin mevcut olmasıdır.
Standart bir dubleks konut için bile bu projelerin yaklaşık maliyeti 10binTL ile 30binTL arasında değişmektedir. Prefabrik evler için bu projeler satın aldığınız firma tarafından size verilmekte ve ek bir ücreti olmamaktadır. Bu sebeple hazır projeleri bulunduğunuz belediyelerin veya il özel idarelerinin ilgili imar birimlerine sunulmasından sonra inşaat ruhsatınız hızlı bir şekilde çıkmaktadır.
Bu konu ile alakalı detaylı bilgi almak isterseniz İnşaat Ruhsatı Nasıl Alınır yazımızı okuyabilirsiniz.


Prefabrik Ev ruhsatı için gerekli belgeleri şöyle sıralayabiliriz;


Bu belgeler bulunduğunuz belediyeye göre çeşitlilik gösterebilmektedir.
• İmar Durum Belgesi
• Yapı ruhsat istemi dilekçesi
• Aplikasyon Krokisi
• Hisseli arsalar için muvafakatname
• Taahhütname
• Tapu Belgesi
• Prefabrik Evin Mimari, Statik, Elektrik, Mekanik, Tesisat projeleri
• İnşaata başlamadan önce SGK’ya kayıt
• SGK ”borcu yoktur” yazısı
• Teknik kontrol için istenecek diğer belgeler
Yukarıda sıraladığımız belgeleri eksiksiz olarak tamamlandığınızda inşaat ruhsatı için belediyelere başvuruda bulunabilirsiniz.
Prefabrik Ev için inşaata başlama ruhsatınızı aldıktan sonra geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu süre içinde inşaatın bitirilmesi gerekmektedir.
Prefabrik evinizin ruhsatını aldıktan sonra prefabrik evi düz bir alana oturtmak için temel betonu atılması gerekmektedir. Bu konularda firmamız teknik destek vermektedir. Temel betonu sonrası prefabrik ev ortalama 1 hafta süre içinde kurulur gerekli belgeleri ve kontrolleri yapıldıktan sonra iskan başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

 

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir