Prefabrik Evleri En Fazla Kaç Kat Yapabiliriz?

Prefabrik Evleri En Fazla Kaç Kat Yapabiliriz?

Prefabrik evler kullanılan malzeme itibariyle kullanıcılarına hızlı kurulum, düşük maliyet ve dayanıklı konut konforu sağlamaktadır. Bu sebeple dünya genelinde hızla yaygınlaşan prefabrik evler . İlk etapta acil konut amacıyla savaş,afet,salgın gibi dönemlerde kullanılsada artık bilinçli kullanıcıların  yaşam alanlarını oluşturmak amacıylada tercih ediliyor. Bu evler bölümler halinde inşa edildiğinden, tüketiciler kolayca modern bir tarza sahip tasarımlar ve kolayca ek odalar ekleyebilir isterse güneş panelleri gibi  çevreye duyarlı malzemeler kullanabilirler.

 Prefabrik yapılar şuanda birçok kurumsal şirketin inşaat alanında tercih ettiği yapılardandır. Örnek vermek grekirse . McDonalds, ingilterede fast food restoranları için prefabrik yapılar kullanıyor ve 13 saat içinde açılabilecek şekilde kurulumu tamamlanıyor . Prefabrik bir binaya sahip olmanın bir çok avantajı var. Hızlı bir şekilde bir araya getirilebilirler, çünkü modüler yapı ve yerinde çalışma aynı anda yapılabilir. iç mekanda bir araya getirilebilirler, böylece  İngiltere gibi yağmurun sık olduğu bölgelerde inşaat hava koşullarından etkilenmez. Bu, binadaki gecikmeleri önler ve malzemelerin  hasarını azaltır.

Buraya kadar genel olarak prefabrik yapıların  kullanım alanları ve dünyada sıklıkla kullanıldığından bahsettik.

Şimdi müşteirlerimizin sıklıkla sorduğu sorulardan olan prefabrik evlerde kat sınırı var mıdır ?

Prefabrik evi en fazla kaç katlı yapabilirim sorularına değinelim

Öncelikle arsanızın imar planında  bulunan kat sayısı prefabrik evin yüksekliğini ve kat sayısını belirlemektedir.

Prefabrik yapılar çelik profillerden oluşmaktadır. Bu sebeple yüksek katlı yapılarda çelik birleşimleri ve statik hesaplar yeniden planlanarak prefabrik evinizin yapılması mümkün olacaktır.

Yurtdışında hafif çelik yapılarda 5 kata kadar prefabrik ev örnekleri görülmektedir.

Bizim tavsiyemiz yüksek yapılarda farklı çelik iskelet sistemleri veya beton yapı elemanları ile desteklenerek düşük maliyet ve depreme dayanıklılığın dikkate alınmasıdır.

Türkiye standartlarında genelde müşterilerimiz 2 katlı prefabrik evleri tercih etmekle birlikte çelik konstrüksiyon ile desteklenmesi ile birlikte bodrum ve üste 3 kat yapılarda görülmektedir.

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir