Prefabrik Evler Depreme Dayanıklı mı ?

Prefabrik Evler Depreme Dayanıklı mı ?

Prefabrik Evler Dayanıklı mı ?
Prefabrik evler Betonarme Evlere Göre Daha mı Dayanıksız?
Çelik Evler Prefabrik Evlere Göre Daha mı Dayanıklı ?

Bu yazıya başlarken prefabrik ev ile ilgili bu konulardaki Türkçe içeriklerin hepsini okudum özellikle ticari işletmeler bu konularda genel geçer prefabrik evler depreme dayanıklıdır gibi cümlelerle özetlemişler. Bunun müşteriye karşı bir sorumluluk olduğunu düşünenlerdenim ve bu konunun kar marjını yüksek tutabilmek için firmalar tarafından detaylı olarak belirtilmediğini fark ettim.
Bu sebeple Türkiye’de yaygın olan yapı türlerinin ömürlerini genel olarak irdelemek istedim
    Betonarme yapıların ortalama ömrünü hızlı bir şekilde tüketen en önemli faktör kesinlikle korozyon faktörüdür. Tüm bunlar göz önüne alındığında ülkemizde ki ortalama bina ömrü 50 ile 70 yıl arasında değişkenlik göstermektedir.


    Ahşap evler betonarmeye göre çok daha hafif bir yapıya sahip olduklarından deprem yükü çok azdır ve yıkılma riski de son derece düşüktür. Betonarme evlerin ömrü ortalama 50-70 yıl olarak bilinirken, ahşap evler 80 yıla kadar varabilen, oldukça uzun bir ömre sahiptir
    Bir prefabrik evin ömrü ise çeşitli çevresel şartlara göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte ortalama olarak 40 ila 60 yıl kadardır.

    Ortalama ömür sürelerinde etkili olan kısımlardan çevresel şartlara diğer yazımızda değindik bu yazımızda sistemlerin statik hesabı malzeme dayanımı ve birleşim noktaları gibi daha teknik konulara değineceğiz.
Öncelikle başlıktaki soruların cevaplarını şimdiden verip teknik konu ile ilgilenmeyen kişilerin cevabını vereyim.
    Statik Projesi, Malzeme Kalitesi ve Birleşim noktaları düzgün bir işçilikle yapılmış prefabrik evler depreme betonarme evlerden daha dayanıklı olabilir. İstenirse daha dayanıklı olacak şekilde de imalat yapabilir fakat fiyat artacağından dolayı güvenli tarafta kalarak imalat yapmayı tercih ediyoruz.
    Prefabrik evin kurulacağı bölgenin deprem haritası değerleri özellikle incelenmeli ve tek katlı dahi olsa bina birleşim sistemlerine vereceği kalıcı zararlar düşünülerek projelendirmesi ona göre yapılmalıdır. Aldığınız prefabrik evin bu sisteme göre revize edilmesini talep edebilirsiniz.

 

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir