Prefabrik Evlerin Çatılarında Malzeme Seçimi

Prefabrik Evlerin Çatılarında Hangi Malzemeler Kullanılmaktadır?

Prefabrik Ev Çatı tipleri

Prefabrik ev kullanımının yaygınlaşması ile birlikte prefabrik yapı mimariside gelişmektedir. Gelişen mimari ile birlikte prefabrik evlerde farklı çatı tipleri uygulanabilmektedir. Bu yazımızda prefabrik evlerde kullanılan çatı tipleri ve Çatı yapımında kullanılan malzemelere değineceğiz.
Müşterilerimiz tarafında sıkça sorulardan olan prefabrik evin çatısı nasıl olmasıdır sorusuna 2 başlıkta cevap vermek doğru olacaktır.


İKLİM


Ülkemizin iklim haritası incelendiğinde 3 iklim tipi çoğunlukta yer almaktadır. Bunlar : Anadolu ve doğu Anadolu bölgesinde görülen karasal Ilıman iklim.
Ege, akdeniz ve Marmara kıyılarında görülen subtropikal kuru yaz iklimi, akdeniz iklimi.
Karadeniz bölgesinde görülen Subtropikal nemli iklimdir.

Türkiye İklim Haritası

      Bu iklim tiplerine göre prefabrik evin inşa edileceği bölgeye göre yağmur miktarı, kar miktarı ,rüzgar şiddeti ve hava sıcaklığı gibi etmenler değişebileceğinden dolayı planlama yapılırken öncelikle bu etmenlerin göz önünde bulundurulması prefabrik evlerinizde daha konforlu bir hayat yaşamanız için ilk etmendir.


      Örnek vermek gerekirse yüksek rakımlı kışları kar miktarının yoğun olduğu bir dağ evinde çatı tipi olarak düz çatı seçmek mantıksız olacak ve biriken kar güneş sonrası erime ve gece donma sebebiyle çatıya çok fazla yük bindirecektir. Bu sebeple tercihen daha dik bir çatı tipi tercih edilmesi daha doğru olacak ve ısı, su yalıtım malzemeleriyle desteklenerek daha sağlıklı bir projelendirme olacaktır.


       Başka bir örnek vermek gerekirse Karadeniz Bölgesi’nde 93,8mm ile en fazla yağış alan ilimiz Rize de planlanan bir prefabrik evde çatı tipi olarak düz çatı tipi olarak tabir edilen çatı tipi (0- 40derece) bize kullanımda zorluk çıkarabilmektedir. Bu sebeple daha dik bir çatı tipi tercih etmek daha doğru bir karar olmaktadır.

MÜŞTERİ TERCİHİ


     İklim koşullarını değerlendirdik sonra . Diğer hususta müşterimizin beğendiği çatı tipi üzerine gerekli avantaj ve dezavantajlar belirtilerek prefabrik evin çatısı için malzeme seçimine geçilir bu hususta evin kullanım amacı, kullanım süresi ve müşteri istekleri ön planda tutularak çatı tiplerine göre malzeme ve işçilik maliyetleri, kullanım kolaylığı bakım süreleri gibi faktörler müşterilerimize belirtilir. Bu hususta müşterilerimizin seçimine göre projelendirme ve uygulama yapılmaktadır.


    Prefabrik evlerin duvar yalıtımında kullanılan malzemeler gibi çatı yalıtımında da bu amaca uygun olarak üretilen malzemeler tercih edilmektedir. Prefabrik evlerin duvarların da kullandığımız osb, betopan plaklar ve taş yünü malzemeler prefabrik evlerin evlerin tavan yalıtımında da kullanılmakta olup buna ilave su yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. Çatı iskeleti oluşturulduktan sonra su yalıtım malzemeleri ve üzerine çatı kaplaması gelmektedir. Tek katlı evlerde en fazla ısı kaybının çatıdan olduğu bilinmekte olup bu hususta yazın soğun kışın ise sıcak havayı içer de tutabilmek için iyi bir çatı yalıtımı yapılmalıdır firmamız bu hususun bilincinde olarak malzeme kalitesinin yanı sıra bu konuda tecrübeli kurulum ekibiyle müşterilerimize prefabrik ev konforunu yaşatmayı hedeflemektedir.


    Müşterimizin tercihine göre prefabrik ev için farklı çatı kaplama tipleri kullanılabilmektedir.Bunlar

  • Naturel Trapez Saç
  • Boyalı Trapez Saç (Güneş Almaya göre renk değişkenlik gösterebilir)
  • Sandviç Panel
  • Şıngıl Kaplama
  • Kiremit Desenli Metal kaplama

     

Prefabrik eviniz için çatı tipi ve çatı yalıtım malzemesi konforunuzu ve görselliğini etkileyen en önemli etkenlerdendir. Bu sebeple firmamız bu konuda müşterilerimize teknik ve detaylı destek vermektedir.

 

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir