Prefabrik Ev Belediye Masrafları Ne Kadardır?

Prefabrik Ev Belediye Masrafları Ne Kadardır?


Prefabrik evler içinde diğer konutlarımız gibi il özel idaresinden veya belediyelerden yapı inşaatı için izin ruhsatı çıkartmamız gerekiyor bunun için gereken harçlar bulunmakla birlikte bununla birlikte istediği belgelerinde ücretlerini yazımızda detaylı olarak açıklıyoruz.
   Ücretler her ilde farklılık gösterebileceği için belediye harç ücretlerinde İstanbul ilimizi verilerini aldık sizin prefabrik evinizi kuracağınız alan İstanbul dışındaki bir ilimizse muhtemelen fiyatlar daha düşük olacaktır.

 • Avan Proje Tasdik Ücreti
  Mimari, Statik,Elektrik, Mekanik ve istenirse Peyzaj projeleri için her bir proje için hesaplanır. (Prefabrik Konut için metrekaresi 3.66 TL)
 • İmar Durumu Belge Ücreti (ilk müracatta her bir belge için)
  0-1000 m2 arası adet 60 TL
  1000 m2 den büyükse adet 90 TL
 • Fotokopi ve Dosya İnceleme Ücreti
   Suret (Fotokopi) Ücreti sayfa 1.82 TL
   Suret Tasdik Ücreti sayfa 8.47 TL
   Dosya İnceleme Ücreti parsel 120 TL
 • Aplikasyon Krokisi Ücreti
  Bu konuda detaylı bakanlık tablosu için tıklayınız.
  https://www.tkgm.gov.tr/sites/default/files/icerik/ekleri/2020_yili_hizmet_ucretleri_ve_katsayilar.pdf
Neden aplikasyon krokisi istiyorlar?


İnşaat öncesi projelendirme için hem kağıt üzerinde hem de zeminde taşınmaz sınırlarının belirlenmesi gerekir. Taşınmazda mevcut başka yapılar, taşkınlar görünmelidir ki imar hizmetleri sağlıklı yürüsün. Ayrıca ülkemizde bir koordinat birliği bulunmadığından dolayı kurumların kendi proje ve harita arşivleri için mevcut konum değerlerinin belirlenmesi gerekebilir.
Lihkab aplikasyon ücretleri m2 ve illere göre değişmektedir. Aşağıdaki tablodan ilinizin katsayısına bakarak daha net sonuçlar alabilirsiniz.


1 1.000              m2 arası                  627TL
1.001 3.000       m2 arası                  938TL
3.001 5.000       m2 arası                  1336TL
5.001 10.000      m2 arası                 1622TL
10.001 20.000    m2 arası                 1763TL

 • Proje Ofisine Ödenecek Tutar
 • Yapı Denetime Ödenecek Tutar (Düşük m2 li yapılarda firmamız mühendis ve mimarları TUS sistemiyle bu konuda yardımcı olmaktadır.)

Buraya kadar olan ki kısımlar inşaat aşamasından önce olan ödemelerdi inşaatınız bittikten sonra ise iskan almak için ödeme yapmanız gerekmektedir. Onlarada değinelim.


Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan ) Alınmasına İlişkin Ücretler

 • Prefabrik Ev- Konut 1000 metrekare Kadar metrekare 3.66 TL
 • Röperli kroki nedir?    
      Bazı illerimizde prefabrik evlerde iskan öncesi röperli kroki istenmektedir.
  Röperli kroki aplikasyon krokisinin özel bir çeşididir. Genellikle yapı kullanma izin belgesi öncesinde yapının projesine uygun olup olmadığının kontrolü için istenmektedir.
 • Röperli kroki ücreti aplikasyon ücretine ilave +300 tl olarak hesaplanabilir.
 • Şehirlerde ruhsat için belediyelere başvurulması gerekmektedir.
 • Köylerde ise ruhsat için il özel idareye başvurulması gerekmektedir.

       Prefabrik ev yapımı için ruhsat alınırken sizden istenecek belgeler arasında; arsanıza ait tapu, arsa üzerine inşa edilecek yapının imar projesi istenmektedir. Bunlar yanında statik projesi, arsa üzerine inşa edilecek olan evin elektrik ve su tesisat projesi ve evin röperli ya da ebatlı krokisinin elinizde hazır olması gerekmektedir. Bu belgelerin hepsi ise prefabrik ev belediye masraflarını oluşturmaktadır. Ayrıca bu evraklara ek olarak istenecek bazı belgeler de bulunabilir. Bu evraklar için yapılacak olan işlemler ise başvuru yapılacak olan birimlerden elde edilmektedir.      Prefabrik ev inşası ve ruhsatı için herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamak adına bu evlerin inşasına başlanmadan önce ilk olarak evin arsası ile ilgili ayrıntılı bir çalışma ve inceleme yapılması gerekmektedir. Bu inceleme sonrasında arsanın imar durumu öğrenildikten sonra arsa satın alınmalıdır. Yapılan incelemelerde arsanın alt yapısının konuta ve kurulacak sistemlere uygun olup olmadığı ile ilgili de inceleme yapmak gerekmektedir. Arsa yapısının imar için uygun olduğundan emin olarak prefabrik ev yapımına başlanmaktadır.

             Belediye bizden neler istemektedir ?

 • Elektrik Mühendisinin elektrik projesine imzalaması
 • İnşaat Mühendisinin statik projesini imzalaması
 • Mimari projeyi mimarın imzalanması
 • Mekanik proje için Makina mühendisinin imzalaması
 •  

    Belediyeden alınacak olan izinler için gerekli proje çizimleri de prefabrik ev belediye masrafları oluşturmaktadır. Belediye tarafından verilecek olan ruhsat ise evlerin metrekaresine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca prefabrik ev ile ilgili belediye masrafları yanında gerekli evraklar için farklı masraflar da bulunabilir. Ev yaptırmak isteyenlerin ilk olarak prefabrik ev ruhsatı için gerekli izinleri almaları ve masrafları tamamlamaları daha sonra kısa sürede ev kurulumu tamamlanmaktadır. prefabrik ev kurulumu gerekli izinlerin alınmasından sonra 10 ile 45 gün arasında değişmektedir. Süre evlerin yapı kuruluşuna ve büyüklüklerine göre değişmektedir. Düz ya da farklı oturum alanlarına sahip olan prefabrik yapılar, günümüzde bu özellikleri ile dikkat çeken bir yapıdır.

 

.

 

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir