Konteyner Evler İçin Ruhsat Gerekli Mi?

Konteyner Evler İçin Ruhsat Gerekli Mi?

Dünya genelinde hızlı, ekonomik ve çevreci olması sebebiyle hızla trend olan konteyner evler Türkiyede’de yaygınlaşmaya başlıyor. Beton evlere göre tercih edilme sebeplerinden en önemli olanı düşük fiyat ve hızlı kurulum Türkiye için yeni bir yapı olmasına rağmen hızla yaygınlaşmaktadır. Konteyner ev tiplerini ve nakliye konteynerlarını diğer yazılarımızda detaylı olarak inceleyerek avantaj ve dezavantajlarına değindik okumak için tıklayabilirsiniz. Bu yazımızda prefabrik konteyner ev sahibi olmak isteyen müşterilerimizin sıklıkla sorduğu sorulardan olan prefabrik konteyner evler için ruhsat gerekir mi sorusunu cevaplayacağız.

Konteyner Evler Nereye İnşa Edilir?

Ülkemizde konteyner evler genellikle uzun yaşam alanı olarak kullanılmamaktadır. Düşük kullanım süreleri bulunan bahçe evi, dağ evi, yayla evi ve hobi bahçesi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu sebeple konteyner ev alan kişiler ruhsat ve diğer yükümlülükler önemlidir.

Ülkemizde ne yazıkki  prefabrik konteyner evlerde diğer evler ile aynı sınıfa sokulmakta düşük metrekare ve diğer özellikleri bakımında değerlendirilmemektedir.

Arsanıza konteyner ev koymak içinde inşaat yapı ruhsatına ihtiyacınız olmaktadır.
Kaçak yapı, Ruhsatsız Konteyner Cezası ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

İlgili İmar Kanunun 20. Maddesinde Konteyner ve Prefabrik Evlerinde Diğer konutlar gibi ruhsat, imar ve yönetmelik hükümlerine uygun olarak yapılması gerektiği belirtilmiştir.

Prefabrik evler de diğer evler gibi yapım aşamasında ve yapım öncesinde gerekli işlemlere tabii tutulmaktadır. … Prefabrik Yapılar İmar Kanunu‘nun 20. Maddesinde yer alan hükümler uyarınca yapılar, imar planına, yönetmelik hükümlerine, ruhsat ve eklerine uygun olarak yapılabilir.

Yapılaşma koşulları içinde beton bir bina oluşturmanın zorluluklarının olmasının yanı sıra maliyet hesabı yapıldığında da konteyner evler daha hesaplı olmaktadır. Aynı zamanda çevreye zarar verilmeden ekolojik dengenin bozulmasına müsaade edilmeden yapılan yapılar olması da duyarlı kişiler tarafından tercih edilme nedenlerindendir.

konteyner evlerin tercih edilme nedenlerinden biri de taşınabilir olmasıdır. Rahatlıkla evinizi alıp farklı bir arazi üzerinde koymanız mümkün olmaktadır.

konteyner ev için ruhsat gerekir mi sorusu da tam burada devreye girmektedir. Bahçesine, arazisine arsasına bu tarz bir ev yaptırmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli konulardan biridir.

Konteyner Ev İçin Ruhsat Gerekli Mi?

Bir arsanız var ve üzerinde konteyner ev koymak istiyorsunuz. konteyner ev mantığında taşınabilir olması yatmaktadır. Fabrikalarda üretimi yapılan bu yapılar kullanım alanları hazır hale getirildikten sonra yerleştirilecek zemin üzerine direk olarak konulmaktadır. Su, elektrik ve giderler de sonrada bağlantı yapılarak halledilmektedir. Müstakil ev olarak kullanılacak konteyner ev için ruhsat gerekir mi diye merak edenler için araştırdık. 

Türkiye kanunlarında 3194 sayılı İmar yasası 5. maddesinde yer alan karar göre karada, suya daimi yani kalıcı ya da muvakkat yani geçici resmi ve hususi yeraltı ya da yerüstü olmak üzere inşaat yapılması halinde gerekli izinlerin alınması net bir şekilde açıklanmaktadır. konteyner evler daimi yapıya uymasa da muvakkat yani taşınabilir geçici anlamına gelen yapılardandır. Bu nedenle yerleştirilmesi inşa edilmesi sürecinden önce gerekli izinlerin alınması zorunludur.

Konteyner İçin Ruhsat Alım İşlemi

konteyner ev inşasına başlamadan önce 2 yıl içinde izinlerin alınması gerekir. İzin alınma süresinden itibaren gerekli yapının oluşturulmaması halinde 5 yılsonunda verilen ruhsat geçersiz hale gelmektedir.

Ruhsat alım işlemleri için belediye ve valiliklere gerekli müracaatların yapılması gerekir. Direk olarak konteyner evi yaptırmak isteyen kişi ye da kişilerin başvuru işlemini yürütmesi gerekmektedir.

konteyner ev için hazırlanması gereken evraklar şunlardır;

  • Ruhsat alımı için başvuru dilekçesi,
  • Tapu belgesi,
  • Belediyeden alınması gereken imar durum belgesi,
  • Kadastro müdürlüğünden alınması gereken aplikasyon belgesi,
  • Mimarlar odası onaylı mimari proje,
  • Mimarlar odasından alınacak sicil belgesi,
  • Elektrik tesisat projesi oda onaylı bir şekilde alınmalıdır,
  • Sıhhi tesisat projesi yine oda onaylı olarak eklenmelidir,
  • Zemin etüt raporu belgeler içinde olmalıdır,
  • Yapıya ilişkin tüm detayların verildiği bilgi formu evraklarının eksisiz bir şekilde sunulması gerekir.

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir