İmarsız Arsa Almanın Riskleri Nelerdir

Arsa ve Tarla Arasındaki Fark Nedir?


Önceki yazılarımızda arsa, tarla ve arazi nedir arasındaki farklar nedir bu konulara değindik okumak için tıklayınız.
 

İmarsız arsa alınır mı?


    Dünya üzerinde her alanın bir değeri olduğu için tarla yahut arsa imar olsa da olmasa da değerinden kolay bir şekilde alınıp satılabilir.
    Karşılıklı olarak anlaşma yapıldıktan sonra tapu aracılığı ile bu malınızı istediğiniz kişiye satabilir yahut alabilirsiniz.
    İmarlı olup olmamasının satışta ve devretmede herhangi bir farkı yoktur tapu da, tapu müdürlüğünde bir kişiden diğer bir kişiye kolayca devredilir yani satış gerçekleşir.

Önceki yazılarımızda arsa, tarla ve arazi nedir arasındaki farklar nedir bu konulara değindik okumak için tıklayınız.


İmarsız arsa ucuz mudur?

 Genel olarak imarsız alanlar ucuz olarak bilinmektedir. Fakat şehre yakın olan ve yakın zamanda imar planına dahil edileceği düşünen tarlalar için her zaman bunu söylemek doğru olmayabilir. Genel olarak arsaların yapı izni olduğu ve hızlı bir şekilde gayrimenkul, iş merkezi gibi alanlara dönüştürülebileceğinden değeri tarlaya oranla yüksektir.
Burda önemli olan husus arsanın imar planında nasıl geçtiğidir. İmar planı nedir ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.
Konut imarlı yada fabrika imarlı bir arsanın TAKS ve KAKS katsayılarına göre değerleri değişmektedir. Taks ve KAKs nedir.
Tarlanız imar planına dahil olup yeşil alan olarakta değerlendirilebilir.
Yine imar olmayan bir bölgenin ifraz çalışması ve imar çalışması yapıldığı zaman sizin arsanızın tam ortasından bir yol geçebilir veya büyük bir elektrik hattı geçebilir .
Bütün bu ihtimaller arsanızın fiyatı ile ilgili ciddi değişimlere sebep olur.
Sonuç genel olarak imarsız alanlar ucuzdur ve getirdiği riskler ile beraber uzun süreli ve düşük maliyet oranına sahip yatırım araçları olarak değerlendirilebilir.
İmarsız arsa imarlı hale getirilebilir mi?
İmarı olmayan bir toprak parçası yani tarlanın imarlı hale gelebilmesi sizin seçimizde gelişmez ilgili belediyelerin imar müdürlükleri tarafından değerlendirilir.
Örneğin Ankara’da imar çalışmalarını öncelikle büyükşehir belediyesi sonrasında da o bölgeyi yerel belediyeler yapmakta ve imar durumunu belirlemektedirler.


İmarsız arsa almanın riski nedir?


Genel olarak yazımızda belirttiğimiz hususları dikkate alırsak imarsız olan alanların ciddi bir riski yoktur.
Düşük maliyette olduklarından dolayı uzun vade yatırım olarak değerlendirilebilir.İlerde imar planına dahil olması durumunda arsanızın alanında belli küçülmeler olabilir. Örneğin 3000 m2 lik bir tarlanızın ortasından yol geçebilir fakat bu yol tarlanızı küçültmesine rağmen imar planına dahil edilmesi sebebiyle arsa konumuna dönmüş ve konut yahut fabrika alanı olarak geçme ihtimali var bu sebeple değerinin artacağını söyleyebiliriz.

.

 

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir