İmar Planı Nedir? Nasıl Sorgulanır?

İmar Planı Nedir? Nasıl Sorgulanır?  Hangi Bilgiler Yer Alır?

Çekme Mesafesi Nedir? Yapı yüksekliği Nedir? Ayrık Nizam Nedir? Bitişik Nizam Nedir? Blok Nizam Nedir?

Ada Parsel nedir, imar sorgulama nasıl yapılır? İle ilgili yazımız için tıklayınız.

TAKS KAKS nedir? İlgili yazımız için tıklayınız.

İmar Planı Nedir?

Ada ve parsel numarası ile sorguladığınızda ilgili alanın imar planına erişebilirsiniz. Bu yerleşme planı yapılaşmanın; plan, fen, sağlık, çevre ve ulaşım şartlarına uygun olarak düzenlenmesiyle oluşturulmuştur.

İmar Planı Nasıl Sorgulanır

Yapı (Bina) Yüksekliği Nedir?

Bina Yüksekliği (H): Binanın kot aldığı noktadan saçak (çatı)  seviyesine kadar olan imar planı veya Yönetmelikte öngörülen yüksekliği ifade eder. Eski planlarda, h=6,50 (2 kat), Hmax=15,50 (5 kat) vb. olarak ifade edilir (0,50 su basman kotu, normal katlar ise 3 metre olarak kabul edilir). Yeni planlarda ise Yençok=4 kat, Yençok=8 kat vb. olarak gösterilmektedir. Bazı bölgelerde ise bina yüksekliği serbest bırakılmış (emsal değerine göre kazandığı toplam inşaat alanı kadar kat yapabilme imkanı sağlar.) veya mimari avan projeye göre belirlenmesi kararı alınmaktadır.

Çekme Mesafesi Nedir?

Çekme Mesafesi: Bina oturumunun yoldan ve komşu parsellerden çekilmesi gereken mesafeye denir.

Ayrık Nizam Nedir?

Ayrık Nizam: Hiç bir yanından komşu binalara bitişik olmayan yapı nizamıdır. İmar planında “A” harfi ile gösterilmektedir.

Bitişik Nizam Nedir?

Bitişik Nizam: Bir veya birden fazla komşu parsellerdeki binalara bitişik olan yapı nizamı anlamına gelmektedir. Genelde imar planlarında “B” harfi ile gösterilmektedir.

Blok Nizam Nedir?

Blok Nizam: İmar planında cephe uzunluğu, derinliği ve yüksekliği belirlenmiş tek yapı kitlesinin bir parsel veya dilatasyonla ayrılmak suretiyle birden fazla parsel üzerine oturduğu bahçeli yapı nizamıdır.

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir