İmar Durumu Nasıl Sorgulanır?

İmar Durumu Nasıl Sorgulanır?

İmar durumu nedir? İmar durumu sorgulama nasıl yapılır? İmar durumu nasıl öğrenilir?

İmar durumu sorgulamaya gelmeden önce imar nedir sorusuna yanıt verelim.

İmar Nedir ?

İmar, kelime anlamı olarak bayındırlaştırmak, bayındır hale getirmek geliştirme anlamına gelmektedir.
Bir yerin bayındır hale getirilmesi yani imar edilmesi, yapılaşma, şehirleşme ve medenileştirilmesi demektir. Bu noktada imar etmenin yapılaşmayı getirdiği göz önüne alınırsa yapılaşmanın da belli kuralları olması doğaldır. Bu nedenle Dünya’nın her yerinde yapılaşma belli kurallar çerçevesinde yapılır.

Ülkemizde, kanun koyucu tarafından başta 3194 sayılı İmar Kanunu olmak üzere yapılaşmayı kontrol altında tutabilmek, kurallarını ve şartlarını oluşturmak amacıyla 50’yi aşkın ayrı kanun ve mevzuat bulunmaktadır. Bu kanun ve mevzuatların ana gayesi yapılaşmayı kontrol etmek ve yönetebilmektir. İmar edilecek yerlerin yapılaşmasına ilişkin sınırlar kontroller ve kurallar, çıkarılmış kanunlara uygun şekilde hazırlanmış “imar planları” vasıtasıyla ile yürütülmektedir. İmar Planları çeşitli türlerde ve ölçeklerde hazırlanmaktadır. İmar Planlarının yapım süreci, türleri, imar planı yapma yetkisine sahip kurumlar için daha önceki yazılarımıza bakabilirsiniz.

Bir yerin imarlı olması ne demektir? İmarlı bir yer, İmar planı olan yer demektir. Yani imarlı yer olarak belirtilen alanda, mevcut imar planları kapsamında ve imar planlarının önermiş olduğu yapılaşma şartları ve fonksiyonlarına uygun olarak bina yapılabileceği belirtilmektedir. Buna karşılık İmar Kapalı, imar yasaklı,imar sorunlu, imarı yok şeklinde halk arasında çeşitli deyimlerle imar planlarında yeşil alan, okul, hastane, yol vb. türde kamu kullanımına ayrılmış yerlerden bahsedilmektedir. Bu o bölgede imar olmadığını değil, imar planı kapsamında başkaca fonksiyonlara ayrılması nedeniyle konut, ticaret, sanayi vb türde vatandaşın kendi adına yapı yapamayacağı ancak belediye bakanlık gibi kurumların halk kullanımına yönelik olarak yapacakları tesisler için ayırdıkları alanları ifade etmektedir.

İmar bilgileri binanın yüksekliğini kat sayısı gibi konuları belirtmektedir.

Bir yere sıfırdan imar yapılabilir mi? Evet yapılabilir ancak bunun için bir çok şart koşul ve ağır bir süreç vardır. Bu süreci anlamak için “İmar Planları Nasıl Yapılır?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

İmar Durumu Sorgulama


İmar durumu sorgulamak için arsanın bağlı olduğu belediyenin web sitesine girerek imar durumunu online olarak kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Sorgulama ekranında gayrimenkul veya arsanın tam adresi yada ada ve parsel bilgileri istenmektedir. Ada ve parsel nedir ? ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Ada ve parsel numarası olmadanda sorgulama yapılabilmektedir.

Ankara için imar sorgulama

https://imarsorgula.com/ankara-eimar/

İstanbul için imar sorgulama
https://www.ibb.istanbul/SitePage/Index/129

İzmir için imar sorgulama

https://imarsorgula.com/izmir-eimar/

Ada No nedir? Parsel no nedir? Pafta nedir?

Belediye web siteleri dışında  tapu ve kadastro genel müdürlüğü parsel sorgulamadan veya e-devletten imar durumunu sorgulayabilirsiniz.

E-devlet Üzerinden İmar SorgulamaAda ve parsel numaranızı bilmiyorsanız ne yapacaksınız? Ada ve parsel numarası nereden, nasıl öğrenilir? Hemen yanıt verelim. www.turkiye.gov.tr’den ada ve parselinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için mahalle adı, cadde,sokak adı ve dış kapı numarası bilgileri gerekiyor. Bu bilgileri girdikten sonra sorgula diyerek ada ve parsel numaranızı öğrenebilirsiniz.

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir