Arazi Nedir? Tarla Nedir

Arazi Nedir? Tarla Nedir ?Arsa Nedir ?

 

    Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız kelimeler olan arazi, tarla ve arsa ile alakalı tüm kelimeleri detaylı olarak açıklayacağız. Birbirlerinde farklarına değineceğiz.
    Arazi kelime anlamı olarak imar uygulaması geçmeyen toprak parçasına deniyor.
    Arazinin sınırları tepeler, dağlar, yollar, dereler, duvarlar, ağaçlıklar yolu veya işaretlerle belirleniyor.
    Tarla ise; Tarıma elverişli olan, sınırlı ve belirli toprak parçası olarak tanımlanıyor.
    Arsa; İmar uygulaması olan ve üstüne bina yapılabilen, tarım yapılmayan, parsellenmiş, belediye sınırları içinde kalan toprak parçası olarak ifade ediliyor.

    Arsa üzerinde yapılaşmaya izin verilirken; tarla ve arazilerde yapılaşmaya izin verilmiyor. Bir yerde inşaat yapılabilmesi için o yerin arsa olması gerekiyor. Bunun sebebi köy gibi alanlarda yapılaşmayı düşük tutarak tarımı ve üretimi desteklemek olarak gösteriliyor

    Tarla olarak görünen alan ilgili belediyenin imar müdürlüğü tarafında değişikliğe gidilerek imar uygulaması ile arsa niteliği kazanabiliyor ve buna bağlı olarak imar planı ve taks ve kaks değeri belirlenerek yapıya izin veriliyor.


İmar planı nedir?TAKS KAKS nedir? ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

    Arsa ve arazileri vergilendirme kapsamında boş araziler en düşük vergi oranı üzerinden vergilendirilirken, arsaların emlak vergisi ise en yüksek oran üzerinden hesaplanıyor.

Tarla ve Arsanın Farkı Nedir ?


   Tarla üzerine yapı izni olmayan tarım arazisi olarak geçen alandır bu sebeple yatırım planlarınızda düşük fiyat ve imar planlamalarını dikkate alarak uzun vadede karlı bir yatırım olarak değerlendirilebilir.
Arsa ise konut ve değer açısından değeri oturmuş alanlardır bu sebeple daha yüksek fiyatlar getirebilmektedir.

 

Firmamızın merkezi Ankara da olup Türkiye geneli anahtar teslim bir şekilde prefabrik ev ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz. Aklınıza takılan her türlü konu ile alakalı iletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

                                                                                                  MAK Mühendislik Prefabrik 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir